Producenci

Co wyróżnia metodę decoupage? Odkryj w sobie artystyczną duszę!

Niecodzienna metoda zdobienia przedmiotów z biegiem lat tylko zyskuje na wartości. Zwolennicy dekorowania techniką decoupage to nie tylko artyści, którzy ukończyli kierunkowe szkoły. To pasjonaci rękodzieła, którzy rozwijają swoje manualne zdolności. Na czym polega ta popularna technika i jak zacząć przygodę z twórczością? Odkrywamy tajemnicę tej sztuki!

Metoda decoupage — o co tyle hałasu?

Dla osób, które dopiero zaczynają interesować się tą tematyką, zdobienie metodą decoupage może wydawać się niezwykle trudne. Jednak, gdy szczegółowo poznasz jej specyfikę okazuje się, że czynności tego typu może nauczyć się każdy. Metoda decoupage polega na przyklejaniu serwetek i specjalnych papierów z tej serii na konkretne powierzchnie. Może to być drewno, szkło lub metal. Niektórzy nazywają ją techniką serwetkową. Dlaczego? Najczęściej do zdobień wykorzystuje się właśnie wzorzyste serwetki i chusteczki.

Technika dla amatorów i profesjonalistów

Ogromną zaletą wykorzystania tej metody jest fakt, że zdobnictwo może wykonywać zarówno artysta plastyk, jak i osoba początkująca. Podoba Ci się tego typu rękodzieło, ale obawiasz się tego, że nie masz doświadczenia w dekorowaniu przedmiotów? To nie problem! Kluczem jest poznanie podstawowej metodyki. Decoupage nie jest skomplikowany. Szybko przekonasz się o tym, gdy zdobędziesz wprawę i stworzysz ciekawe dekoracje.

Gdzie sprawdzi się technika decoupage?

Co warto ozdobić, by wywołać na twarzach innych prawdziwy zachwyt? Musisz widzieć, że możliwości dekorowania są właściwie nieograniczone. Najczęściej upiększane są drewniane drobiazgi, np. szkatułki, pudełka na chusteczki higieniczne, a nawet meble. Stare drewniane krzesło nabierze indywidualnego charakteru, gdy ozdobisz je np. kwiatowym motywem. Nierzadko sięga się również po bombki, jajka wielkanocne czy inne sezonowe przedmioty. Bardzo elegancko wyglądają też przerobione ramki na zdjęcia, wazony lub doniczki. Odważni i bardziej wprawieni rękodzielnicy dekorują w ten sposób nawet biżuterię! Drobiazg podrasowany przy pomocy metody decoupage będzie bardzo trafionym i jednocześnie personalizowanym prezentem dla kogoś bliskiego.

Zanim zaczniesz, przygotuj niezbędne materiały

Celem techniki decoupage jest efekt namalowanego wzornictwa. Desenie i motywy widniejące na serwetkach z powodzeniem można przenieść na przyozdabiany przedmiot. Co będzie potrzebne do wykonania widowiskowego zdobienia? Na liście niezbędników znajdują się:

1. Serwetka bądź papier, z których wytniesz konkretny wzór — możesz wykorzystać nawet paczkę z supermarketu.

2. Klej do decoupage — wypróbuj wariant dostępny w naszym sklepie, czyli matowy klej i werniks marki Pentart. Tego typu model pozwoli na trwałe zespolenie papieru z ozdabianym przedmiotem.

3. Nożyczki — do techniki decoupage warto użyć wersji z zaostrzoną końcówką, która umożliwia większą precyzję cięcia. Do takich rozwiązań idealne będą nożyczki ACID marki MILAN.

4. Lakier — w naszej ofercie znajdziesz szereg różnorodnych wariantów. Możesz wybrać ten matowy, błyszczący rozpuszczalnikowy lub wersję z połyskiem. Twój wybór jest zależny od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

5. Pędzelki — syntetyczne modele w zupełności wystarczą, by pokryć farbą powierzchnię dekorowanego przedmiotu.

6. Farby akrylowe — zasada jest prosta — motyw z jasnym tłem nakładasz na jasne podłoże, wersję z ciemnym — na ciemne.

7. Papier ścierny (ewentualnie) - będzie przydatny w przypadku powstania lekkich nierówności.

Masz przygotowany swój autorski projekt? Dzięki dużej dostępności artykułów do metody decoupage nie musisz oszczędzać w środkach. Postarzający lakier tworzący efektowne spękania, metaliczna farba akrylowa, klej do biżuterii — to nie koniec!

Do dzieła! Wskazówki, jak pracować techniką decoupage

Jak wygląda sam proces dekorowania przedmiotów? Wbrew pozorom, jest krótki i nieskomplikowany.

1. Przygotuj powierzchnię

Pierwszym krokiem jest pokrycie przyozdabianej powierzchni farbą według powyższych wytycznych. Jeśli powłoka jest ciemna lub bardzo wzorzysta, warto pomalować przedmiot dwukrotnie. W przypadku starych, nigdy nieodnawianych rzeczy, koniecznie odtłuść wcześniej całą powierzchnię. Możesz wykorzystać w tym celu alkohol.

2. Wycinanie motywu z serwetki

Teraz jest czas na starannie wycięcie motywu, którym zamierzasz przyozdobić konkretny przedmiot.

3. Przyklejanie wzoru

Wycięty fragment przytwierdź do ozdabianej powierzchni przy pomocy dedykowanego kleju. Możesz pomóc sobie małym pędzelkiem. Zacznij od środka i powoli nakładaj preparat, kierując się ku krawędziom wycinka.

4. Wykańczanie dekoracji

Gdy całość wyschnie, musisz przejść do kilkukrotnego lakierowania. Kiedy poznasz, że to już ostatnia warstwa? Etap zakończy się, gdy motyw kompletnie scali się z podkładem. Zobaczysz wtedy charakterystyczny efekt wtopienia. Granice między serwetką a przyozdabianym przedmiotem zatrą się całkowicie. Teraz wzór wygląda zupełnie jak namalowany przez Ciebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl