Producenci

Jak ładnie prowadzić zeszyt? Porady nie tylko dla uczniów!

Umiejętność ładnego prowadzenia zeszytu może przydać się nie tylko uczniom szkół. Na studiach, w trakcie kursów, a także w wielu innych sytuacjach prowadzenie ręcznych notatek jest nadal na porządku dziennym. Im bardziej czytelne

i przejrzyste, tym łatwiej potem czerpać z nich wiedzę. Chcesz dowiedzieć się, jak ładnie prowadzić zeszyt? Czytaj dalej!

Jak ładnie prowadzić zeszyt? Zadbaj o odpowiednie wyposażenie

Przede wszystkim, musisz zakupić odpowiedni zeszyt. Jaki? Jeśli format z góry został Ci narzucony, na przykład przez prowadzącego zajęcia, musisz się dostosować do zaleceń. W innych przypadkach możesz wybrać taki wymiar zeszytu, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Pamiętaj, że dużo łatwiej stworzysz czytelne notatki na większych kartkach, na przykład w formacie A4. Jest on jednak mniej poręczny od popularnego B5. Bez obaw! Mniejszy zeszyt też da się prowadzić ładnie. Okładka, jaką wybierzesz, nie jest najważniejsza. Warto jednak wybrać taką, która Ci się podoba - korzystanie z takiego zeszytu będzie znacznie przyjemniejsze. Co jeszcze może Ci się przydać? Kolorowe długopisy, cienkopisy i zakreślacze to nieodłączny element tworzenia pięknych oraz czytelnych notatek!

Strona tytułowa

Niektóre zeszyty mają specjalnie wydzielone miejsce na podpis właściciela. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zrobić je samodzielnie na pierwszej stronie. Zeszyt zawsze powinien być podpisany, zwłaszcza kiedy Twoje notatki będą sprawdzane przez nauczyciela lub prowadzącego. Jednak nie tylko wtedy podpis może się przydać. Nawet jeśli prowadzisz zeszyt tylko dla siebie, pamiętaj, że zawsze możesz go nieopatrznie gdzieś zostawić lub zgubić. Twój podpis na pewno ułatwi znalazcy zwrócenie go. Jednak to jeszcze nie koniec! Jeśli chcesz ładnie prowadzić zeszyt, musisz się jak najlepiej postarać. Strona tytułowa nie musi być szczególnie ozdobna, ale dobrze, jeśli umieścisz na niej na przykład nazwę przedmiotu. Jeśli masz odrobinę zmysłu artystycznego, możesz narysować coś tematycznego. Myślisz, że to zabawa dobra tylko dla dzieci? Nic bardziej mylnego! Niezależnie od wieku zawsze warto dbać o swoją kreatywność, a ładne prowadzenie zeszytu, jak najbardziej może Ci w tym pomóc!

Odpowiednie oznaczanie

Jak ładnie prowadzić zeszyt? W przypadku notatek chronologia bywa bardzo ważna. Pamiętaj o zapisywaniu dat! Znacznie ułatwią Ci one korzystanie z zeszytu. Zawsze zapisuj tematy i nagłówki. Warto podkreślić je kolorowym cienkopisem. Ułatwi to znajdowanie poszukiwanych informacji. To jednak nie wszystko! Kolory pomagają w uczeniu się i zapamiętywaniu. Należy jednak umiejętnie się nimi posługiwać. Co to oznacza? Zapisuj lub zakreślaj kolorami tylko najbardziej istotne informacje, słowa kluczowe i najważniejsze zagadnienia. Zawsze dbaj o estetykę. Unikaj używania zbyt wielu kolorów obrębie jednego tematu, ponieważ może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego!

Jak robić notatki?

Nie ma jedynej, słusznej metody na prowadzenie notatek. Niektórzy wolą tworzyć mapy myśli i obrazki, inni preferują znacznie bardziej uporządkowaną metodę konspektu, opierając się na punktach i akapitach. Pamiętaj, że prowadzisz swój zeszyt przede wszystkim dla Ciebie. Poza momentami, w których prowadzący zajęcia narzuca daną metodę zapisu notatek, masz tak naprawdę pełną dowolność. Na pewno szybko zorientujesz się, w jaki sposób najłatwiej jest Ci przyswajać informacje. Zawsze jednak pamiętaj o czytelnym piśmie! Nie musisz być mistrzem kaligrafii, ale zawsze warto postarać się o staranny zapis, który znacznie ułatwi Ci późniejsze uczenie się z notatek. Postaraj się także nie pisać w zeszycie więcej, niż to konieczne. Im bardziej zwarte i konkretne informacje, tym lepiej dla Ciebie.

Miejsce na brudnopis

Jak ładnie prowadzić zeszyt? Na pewno jest to utrudnione, kiedy masz tendencję do rysowania i pisania po okładce lub na marginesach. Jest to dosyć częste przyzwyczajenie, którego ciężko się pozbyć. Rozwiązaniem na to może być wydzielone miejsce na brudnopis. Najlepiej umieścić go z tyłu zeszytu i opatrzyć odpowiednim tytułem. Możesz zapisywać tam mniej istotne informacje i rysunki bez narażania swoich notatek na popsucie efektu wizualnego. Możesz także zaopatrzyć się w dodatkowy notatnik przeznaczony do tego typu celów, aby pozostawić swój zeszyt piękny i estetyczny od pierwszej do ostatniej strony.

Ładne prowadzenie zeszytu to umiejętność, która może przydać się w każdym wieku. Choć coraz częściej korzysta się z cyfrowych metod zapisywania informacji, minie jeszcze wiele czasu, zanim wyprą one ręczne tworzenie notatek. To nadal jedna z najlepszych metod nauki oraz zapamiętywania informacji! Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wiesz już, jak ładnie prowadzić zeszyt. A może poszukujesz artykułów piśmienniczych lub biurowych, które pomogą Ci prowadzić estetyczne notatki? Zajrzyj do naszego sklepu! Znajdziesz tam zeszyty, długopisy, zakreślacze oraz wiele innych przydatnych akcesoriów najwyższej jakości w korzystnych cenach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl