Producenci

Jak układać puzzle, by szybko uporać się z łamigłówką?

Układanie puzzli to bardzo przyjemne zajęcie. Pozwala oderwać myśli od codziennych trosk i zająć czas w rozwijający sposób. To aktywność dla całych rodzin, które mogą wspólnie bawić się i głowić nad kolejnym zestawem. Każdy ma swoją technikę, która pozwala mu stworzyć pożądany obrazek. Jeśli dopiero zaczynasz, sprawdź jak układać puzzle, by wyszły Ci one za każdym razem. I to w dość krótkim czasie.

Jak układać puzzle? Znajdź swój system

Zasadniczo można wyróżnić dwa podstawowe sposoby układania puzzli. To, który z nich przyjmiesz, zależy tylko od Ciebie. Im bardziej skomplikowana układanka, tym konieczne mogą być różne modyfikacje lub łączenie metod. Przygotuj się też, że praca może potrwać kilka dni, a nawet tygodni. Jedna rzecz pozostaje jednak niezbędna przy każdym systemie. Zacznij od wybrania wszystkich tych puzzli, które mają prostą krawędź. Wiadomo bowiem, że są to części ramki. Najprościej jest ułożyć najpierw nią, bo będziesz wiedział jakich rozmiarów jest cały obrazek. Decyzję co do tego, jak układać puzzle, podejmiesz, gdy poznasz już zakres swojej pracy.

Puzzle możesz układać kolorystycznie

Nadrzędną zasadą układania puzzli jest to, by mieć odpowiednie do tego miejsce. Przyda się w nim dobre światło, bo praca nad układanką wymaga skupienia wzroku przez dłuższy czas. Gdy wszystkie puzzle obrócisz obrazkiem na wierzch, powinny one swobodnie leżeć obok siebie. Zacznij od wybrania charakterystycznych fragmentów, intensywnych kolorów, najbardziej zauważalnej części całości. Wyszukuj pasujących puzzli, które pozwolą Ci stworzyć większy fragment wewnątrz ramki. Podział na kolory jest więc jedną z odpowiedzi na pytanie, jak układać puzzle. Możesz mieć kilka takich grup, bo wszystko zależy od obrazu, który ma finalnie powstać. Z czasem będziesz dobierać do nich kolejne elementy i finalnie połączysz wszystko ze sobą.

Jak układać puzzle, gdy układanka jest praktycznie w jednym kolorze?

Puzzle jednobarwne, np. w różnych odcieniach srebra, cieszą się dużą popularnością. Jednak ich układanie nie należy do najłatwiejszych. Jeden fragment od drugiego praktycznie niczym się nie różni, a dłuższe gapienie się na kawałki raczej nie pomaga. Wtedy warto pogrupować puzzle kształtami. Gdy stworzysz ramkę, będziesz wiedział, jakie są kolejne potrzebne Ci elementy. Na zasadzie prób i błędów możesz więc przykładać każdy puzzel po kolei, aż trafisz na właściwy. Nie jest do najszybszy sposób układania, jednak niezwykle skuteczny. Przy niektórych motywach jest to zresztą Twoja jedyna szansa na sukces. Nie zrażaj się, bo każde kolejne dopasowanie przybliża Cię do szczęśliwego końca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl