Producenci
Jak ozdobić pierwszą stronę zeszytu? Kilka ciekawych inspiracji

Zeszyt to nie tylko podstawowy element wyposażenia każdego ucznia, ale również przydatny przedmiot do planowania różnych rzeczy. Jeśli lubisz korzystać z zeszytów, to warto zadbać o to, aby poszczególne egzemplarze różniły się między sobą. W ten sposób wyrazisz siebie, a jednocześnie wyraźnie zaznaczysz tematykę wnętrza zeszytu. Dzięki temu biorąc go do rąk, nie będziesz musiał dokładnie wertować kartek, tylko od razu domyślisz się, co w nim znajdziesz. Często jednak pada pytanie, jak ozdobić pierwszą stronę zeszytu. Przygotowaliśmy ten krótki poradnik, aby podrzucić Ci kilka ciekawych pomysłów.

czytaj całość »
Jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać? Podpowiadamy!

Pierwszy dzień szkoły to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego dziecka. Maluch będzie musiał zmierzyć się z rzeczywistością szkolnych korytarzy, dodatkowymi obowiązkami i nowymi nauczycielami. Już na wakacjach warto przygotować swoje dziecko na czekające go zmiany – na przykład przez wspólne szykowanie pierwszej szkolnej wyprawki. Do jej nieodłącznych elementów bez wątpienia należy plecak. Dziś podpowiemy Ci, jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać, aby Twoje dziecko już pierwszego dnia przekroczyło próg szkoły z uśmiechem na ustach.

czytaj całość »
Jak zrobić album na zdjęcia z segregatora? Poznaj nasze pomysły!

W świecie zaawansowanych technologii większość zdjęć przechowywanych jest na dyskach komputerów. Być może wykonujesz setki interesujących fotografii, które rzadko przeglądasz. Jeśli tak, to warto to zmienić i zgromadzić swoje wspomnienia w oryginalnych, własnoręcznie wykonanych albumach, do których chętnie wrócisz, nawet po upływie lat. Zastanawiasz się, jak zrobić album na zdjęcia z segregatora? Jesteś ciekaw innych, oryginalnych pomysłów na ich przechowywanie? Zatem zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

czytaj całość »
Szukasz nowego hobby? Dowiedz się, jak zacząć malować!

Masz dużo wolnego czasu i chciałbyś spożytkować go w ciekawy sposób? Musisz znaleźć hobby, które pozwoli Ci rozwinąć nowe umiejętności oraz zrelaksować się po pracy. Polecamy malarstwo. Dlaczego? Ponieważ każdy może to robić, a im dłużej będziesz praktykował, tym lepsze efekty osiągniesz. Jeśli jesteś zainteresowany taką formą spędzania wolnego czasu, zapraszamy do poniższego tekstu. Dowiesz się z niego, jak zacząć malować oraz jakich przyrządów do tego potrzebujesz.

czytaj całość »
Co wyróżnia metodę decoupage? Odkryj w sobie artystyczną duszę!

Niecodzienna metoda zdobienia przedmiotów z biegiem lat tylko zyskuje na wartości. Zwolennicy dekorowania techniką decoupage to nie tylko artyści, którzy ukończyli kierunkowe szkoły. To pasjonaci rękodzieła, którzy rozwijają swoje manualne zdolności. Na czym polega ta popularna technika i jak zacząć przygodę z twórczością? Odkrywamy tajemnicę tej sztuki!

czytaj całość »
Jak zrobić prezent dla mamy? Poznaj nasze inspiracje!

Dzień Matki to niewątpliwie wyjątkowe święto. Niejednokrotnie stajesz przed dylematem, co kupić mamie w prezencie. Rozważasz kilkanaście, a może kilkadziesiąt pozycji w różnych kategoriach cenowych. Chcesz, by był to prezent praktyczny, a równocześnie taki, który sprawiłby jej radość. Myślisz podarować jakiś bon podarunkowy, a chwilę później chcesz kupić zestaw kosmetyków, a może po głowie chodzi Ci jakiś zabieg z zakresu medycyny estetycznej? Szukasz prezentu wartościowego i niebanalnego? Chcesz pokazać, jak ważna jest w Twoim życiu? Skończyły Ci się pomysły na kreatywny prezent? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to ten artykuł przeznaczony jest właśnie dla Ciebie. Już teraz sprawdź, jak zrobić prezent dla mamy!

czytaj całość »
Jak zrobić girlandę z balonów? Garść praktycznych podpowiedzi

Girlanda z balonów to ozdoba niezwykle efektowna, a zarazem prosta do wykonania. Tego typu dekoracja znakomicie uzupełni oprawę urodzin, wesel czy imprez baby shower. Z pewnością nada uroczystości wyjątkowego charakteru i będzie pięknie prezentować się na pamiątkowych zdjęciach. Jak zrobić girlandę z balonów, by wyglądała zjawiskowo i ładnie się trzymała? Przedstawiamy kilka prostych wskazówek, które pozwolą Ci uzyskać taki efekt!

czytaj całość »
Co na prezent dla 10-latki? 3 kreatywne upominki, które rozwijają wyobraźnię

Dziesięć lat to wiek, w którym dziewczynki jeszcze cenią dobrą zabawę. Jednocześnie powoli wkraczają już w trudny okres nastoletni. Wybór prezentu może okazać się zatem szczególnie trudny. Zastanawiasz się, co na prezent dla 10-latki sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy kilka kreatywnych upominków, które z pewnością skradną niejedno dziewczęce serce!

czytaj całość »
Rozmiary Papieru

Wymiary i formaty papieru

Międzynarodowe wymiary papieru zostały zatwierdzone przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny i choć formaty stosowane były dużo wcześniej, oficjalnie obowiązują od 1922 roku. Powszechne rozmiary oparte zostały o niemiecką normę DIN, której podstawą jest system metryczny – arkusz papieru o powierzchni 1m2 to format A0. Kolejne rozmiary w serii (A1, A2, A3 itd.) definiowane są przez podział na pół poprzedzającego rozmiaru papieru równolegle do krótszej krawędzi.

Na świecie istnieją również inne formaty papieru, których wymiary znacznie różnią się od przyjętych w Polsce – są to między innymi system amerykański i brytyjski, gdzie wymiary papieru podawane są w calach oraz system japoński.

Rozróżniamy trzy formaty:

  FORMAT A FORMAT B FORMAT C
0 841 x 1189 1000 x 1414 917 x 1297
1 594 x 841 707 x 1000 648 x 917
2 420 x 594 500 x 707 458 x 648
3 297 x 420 353 x 500 324 x 458
4 210 x 297 250 x 353 229 x 324
5 148 x 210 176 x 250 162 x 229
6 105 x 148 125 x 176 114 x 162
7 74 x 105 88 x 125 81 x 114
8 52 x 74 62 x 88 57 x 81
9 37 x 52 44 x 62 40 x 57
10 26 x 37 31 x 44 28 x 40
Format A

Podstawą tego formatu jest arkusz papieru o powierzchni 1m2, czyli format A0. Aby uzyskać format A1, należy podzielić format A0 wzdłuż jego dłuższego boku. Wymiary papieru zawsze zaokrągla się do pełnych milimetrów. 


Format B

Formaty B papieru opierają się na średniej geometrycznej dwóch pośrednich formatów A. Stąd też format B1 jest średnią geometryczną boków kartek A1 i A0, czyli ich proporcje są jak 1 do √2.


Format C

Formaty C papieru są, podobnie jak format B, średnią geometryczną. Tym razem jednak średnia obliczana jest z wymiarów kartek A oraz B. Dla przykładu format C1 otrzymamy ze średniej geometrycznej A1 i B1.

 

Najpopularniejsze wymiary papieru

 
Format A4

Wymiary formatu A4 to 21x29,7. Jest to najczęściej używany i powszechnie stosowany format papieru odpowiadający blokowi rysunkowemu. 


Format A5

Wymiary formatu A5 to 14,8x21. Format A5 najczęściej przybiera postać zeszytów szkolnych. 


Format A6

Wymiary formatu A6 to 14,8x10,5. Format A6 stosowany jest w produkcji pocztówek.


Format A6/5

Wymiary formatu A6/5 to 21x10,5. Format A6/5 zwykle utożsamiany jest z tzw. compliments slips. Są to przeważnie kartki biznesowe dołączane do prezentów, na których widnieją dane przedstawiciela wraz z podziękowaniami. 


Format C6

Wymiary formatu C6 to 16,2x11,4. Format C6 jest odpowiedni dla kopert mieszczących dwukrotnie złożoną kartkę A4 – raz wzdłuż dłuższego boku, drugi raz wzdłuż boku krótszego. 

Jaki format arkusza wybrać?

Najczęściej używany rozmiar papieru to format A4 (210 x 297 mm). To uniwersalny wymiar znajdujący szerokie zastosowanie np. w biurach jako papier firmowy. Formaty B zazwyczaj przeznaczane są do druku plakatów, szczególnie taki rozmiar jak 50x70cm. Natomiast format B5 to stosunkowo powszechny wybór dla druku książek. Seria C jest używana przy produkcji kopert. Co ciekawe, pismo sporządzone na papierze o formacie A4 pasuje do koperty C4, zaś koperta C4 pasuje do bardziej wytrzymałej koperty B4.

Format arkusza oczywiście należy dopasować do treści, grafiki, przekazu, który ma znaleźć się na papierze czy intencji. Wymiary papieru dla publikacji naukowej będą różniły się od formatu przeznaczonego dla plakatów czy wizytówek. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z wyborem formatu papieru nasi konsultanci chętnie wytłumaczą, doradzą i pomogą podjąć decyzję. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl